Sarı Kantaron Yağı / St.John’s Wort

Hemen hepimiz “kantaron yağı”nı duymuşuzdur.
Hani şu yara ve yanıklarda kullanılan, zeytinyağı içinde bekletilince rengi olağanüstü bir kırmızıya dönen sarı kantaron çiçeklerinden yapılan yağ.

Yaz gelince dağda, bayırda, yaylada, tarlada boy gösteren, genellikle yabani olarak yetişen, sarı minik çiçekli ottan söz ediyorum.

20170728_124011

Evimizde her zaman minik bir şişe kantaron yağı olurdu zaten. Kimi zaman unuturduk varlığını, son kullanma tarihi geçince atardık. Bir vesile ile hatırlar yine alırdık.

En son teyzem yatalak olup da sırtında yaralar çıkmaya başlayınca aklıma geliverdi birden. Aman kantaron yağı alsak da sürsek, diye. Aldık, sürdük ve 24 saat içinde gerçekten bir mucize gerçekleşti. Aktardan almıştık, markasını hatırlamıyorum.

Hemen araştırmalar başladı bizde tabii. Nasıl bir otmuş, nasıl kullanılırmış, nasıl yapılırmış? Anadolu’da halk hekimliğinde çokça kullanılmasına rağmen en çok bilgiye yabancı kaynaklardan ulaştık. (maalesef her zamanki gibi)

Önce denemek gerekirdi tabii. Haziran ayının ortalarıydı. Dağlara, kırlara çıkıp toplamaya başladık. Doğrusu her zamanki gibi çok seçici davrandığımız için az bir miktar toplayabildik. Yol kenarı olmasın, egzoz dumanından etkilenmiş olmasın diye içerlere doğru bir hayli yürüdük. Topladığımız çiçekleri yine de güzelce yıkadık, kuruttuk.

Kantaron yağını nasıl hazırladığımızı tarif  (aslında tarif denemeyecek kadar kolay) etmeden önce biraz sarı kantarondan ve faydalarından söz etmek istiyorum.

Bu zarif, küçük sarı çiçeğin latince ismi: Hypericum Perforatum

Bizde halk arasında yara otu, kan otu, binbirdelik otu, kılıç otu, mayasıl otu olarak da bilinir. (Yara otu ve kan otu isimleri manidar değil mi.)

Avrupa ve Amerika’daki ismi ise St.John’s Wort.

St.John’s Wort, son yıllarda bütün dünyada tedavi edici özelliğinden dolayı oldukça popüler.

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri akademik çevrelerce doğrulandığı için bitkisel takviye olarak oldukça yaygın bir şekilde reçete edilmektedir.

Özellikle depresyon tedavisinde, endişe hallerinde, adet öncesi semptomların hafifletilmesinde, bağımlılık eğilimlerinde, iltihaplanmalarda ve sinir sistemini yatıştırmada sarı kantarondan elde edilen bitkisel takviye ilaçları kullanılıyor. Kanseri önleme ve viral enfeksiyonlara karşı bünyeyi koruma özellikleri de son zamanların önemli bulguları arasında.

Antiviral etkisinin bu denli güçlü olduğu için AIDS’e karşı da kullanılabileceği iddia ediliyor.

Piyasada kapsül, tentür, yağ veya çayını yapmak için kurutulmuş halde bulmak mümkün.

Özetlemeye çalıştığım bunca faydası, hele bir de klinik çalışmalarla ispatlanmış bu minik sarı çiçeğe olan ilgimiz ve sevgimiz de katlanarak arttı. (Acaba Yunus Emre’nin sorular sorduğu sarı çiçek bu sarı çiçek mi ola ki? diye de düşünmeye başladık. )

Yağının faydalarına gelince o da saymakla bitmiyor.
Hazırlanışını anlattıktan sonra bir de yağının faydaları ve kullanım alanlarına geçeceğim.

Evet kuruttuğumuz kantaronlarımızın ana daldan çıkan yeşil yapraklı yan dallarını elimizle kopardık. Sakın bıçak veya makasla kesmeyin dediler, biz de öyle yaptık. Sebebini ise hiç merak etmedim. İllaki vardır bir bildikleri diye düşündüm.

20170728_12115920170728_121226

Hazırladığımız çiçekleri kavanozlara biraz sıkıştırarak yerleştirdik. Üzerine de kavanozun tepesine kadar zeytinyağı doldurduk. Kullandığımız zeytinyağı ise, hiç ilaç verilmemiş, kimyasal gübre vs kullanılmamış kendi zeytinlerimizden başında durarak soğuk sıkım yaptırdığımız mis gibi yağ.

20170728_12414920170728_12431520170728_124343

Kavanozların üzerine temiz birer tülbent örtüp 1 hafta kadar yarı güneşli pencere içinde mayaladık. Sonra kapaklarını kapatarak güneşe aldık. Kimileri 30 gün, kimileri 45 gün bekletmemizi tavsiye etti. Biz de 35 gün beklettik ki, kimsenin hatırı kalmasın.
Doğrusu 30 günde bile o muhteşem kırmızı rengini almıştı zaten.

20170728_124716

Sonra tülbentten süzdük ve 50 ml lik koyu renk şişelere doldurduk.

Neden küçük şişe kullandığımızı soranlar oluyor. Hemen söyleyelim.
O kadar çok ihtiyacımız oluyor ki; bir tane evde, bir tane çantada, bir tane kışlık evde,
ne olur ne olmaz diye bir tane de arabada bulundurmak isteyince bu şişeler çok iyi oluyor.

20170804_131500

Oğlanın poposu pişti, kantaron yağı. Kızı arı soktu, aman yetiştirin kantaron yağını. Bahçede çalışırken ellerim kötü oldu kantaron süreyim. Annem süt kaynatırken elini tencereye değdirmiş, hemen kantaron yağı sürelim acısını alır. Çocuk düşmüş kantaron yağı, yarası mikrop kapmış kantaron yağı, cildim biraz kurudu mu ne derken kantaron yağı, hele güneş yanıklarında mucize gibi bir şey. Aklıma şimdi gelmeyen bir çok yerde ve bir çok zaman kurtarıcı oldu bizim için.

Unutmadan; günlerce güneşte bekleyen yağı, rengi kırmızılaşınca koyu renk şişelere alıyor ve bir daha güneşe göstermiyoruz. Mümkün olduğu kadar karanlıkta tutuyoruz. İyi hazırlanmış bir kantaron yağı bütün özelliklerini 2 yıl koruyor ki, stoklama açısından harika bir özellik bizim için.

Kantaron yağının kullanıldığı yerler ve faydaları:

Sarı kantaron yağına kırmızı rengini veren, Hypericin isimli etken madde antidepresif ve çok güçlü antiviral etkilere sahiptir.  Bu çok  güçlü antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı geniş bir kullanım alanı var.

 • Yanık ve kesikleri yara izi bırakmadan iyileştirirken acısını hafifletir. Yani iltihap önleyici, ağrı kesici ve tedavi edici  özellikleriyle en iyi yara yağıdır, diyebiliriz.
 • Özellikle güneş yanıklarında mucizevi bir etkisi vardır.
 • Siyatik, artrit ve fibromiyaljiyle ilgili ağrıları rahatlatır.
 • Sarımsakla karıştırılıp kulağa damlatılırsa kulak ağrısını tedavi ettiğine dair iddialar var.
 • Varis ve hemoroidlerde etkilidir. Hemeroidde yanma ve batma hissini hafifletir.(Halkımız boşuna mayasıl otu dememiş.)
 • Arı sokmasına karşı çok etkilidir. Acıyı, kızarıklığı ve şişliği hemen tedavi eder. (Hele bentonit kili ile karıştırılarak krem şeklinde kullanılırsa etkisi daha da artar)
 • Alına hafif bir masaj yapıldığında uykusuzlığa iyi gelir, dinlendirici bir uyku sağlar.
 • Omurga ve sırt ağrılarını rahatlatır.
 • Cilt bakımında kullanılır.

Bir başlık da ayurvedik şifa sistemini uygulayanlar için açalım:
Ayurvedik tedavide eklem ağrılarında, cilt problemlerinde, yaşlanma belirtilerinde, iltihap, travma, çatlama ve tahrişe karşı geleneksel bir çare olarak kullanmaktadır.

ÖNEMLİ NOT 1: Yaraları iyileştirici gücünden ötürü sarı kantaron yağı,
halk hekimliğinde  mide ülserlerinde de kullanılıyor. Biz, gerek topladığımız ottan, gerek yağımızdan ve gerekse hazırlama şeklimizden çok emin olduğumuz için suya birkaç damla damlatarak içilebilir. Ancak, hiç kimseye doktoruna danışmadan içmesini tavsiye etmiyoruz.

ÖNEMLİ NOT 2: Güneş yanıklarında tedavi ve rahatlatıcı etkisi kanıtlanmış kantaron yağını sürdükten sonra en az 2 saat ASLA GÜNEŞE ÇIKMAYIN.

Yarasız, beresiz, yanıksız sağlıklı günler dilerim.
Işıl

8 Yorum

 1. Erdal Özkan

  Merhaba, ücreti karşılığında kargo ile gönderiyor musunuz?

  Beğen

  1. Evet gönderiyoruz tabii. Adresinizi ve kaç adet istediğinizi belirtirseniz yarın kargoya veririz. İyi akşamlar. Teşekkür ederiz.

   Beğen

 2. Rabia

  Bu sene ben de topladım ve yağını yaptık. Köyde rastladığımız birkaç büyük, filanca amcan, kayınpederim vs de bunu toplar çayını içerdi dedi çokça. Böyle duyunca, çay olmak üzere kuruttum bir miktar da.

  Liked by 1 kişi

 3. Çok iyi yapmışsınız Rabia hanım. Çay olarak içince de farklı hastalıkları tedavi edici özellikleri var bu minik sarı çiçeğin. Yağını da çokca kullanıyoruz. Sevgilerimizle…

  Beğen

 4. hüseyin

  mrhb kantaron kreminin içerigi 100 de yüz dogal mı

  Beğen

 5. hüseyin

  mrhb kantaron kremi içerigi tamamen dogal mı

  Beğen

 6. Sevda

  Merhaba,
  Kantaron yağını nasıl temin edebilirim? Mavili kapı ürünleri içerisinde görmedim.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s